Dinamo București învinge în prima etapă din noul sezon al Ligii Zimbrilor!

Cupara

CS Dinamo București-CS Minaur Baia Mare a fost derby-ul etapei întâi din Liga Zimbrilor, în Sala Dinamo jucând campioana și vice campioana din sezonul trecut, dinamoviștii învingând la final cu scorul de 35-27.

Meciul a debutat cu numeroase erori din partea celor de la Dinamo, Alex Pascual ratând o lovitură de la 7 metri în minutul 2, ca mai apoi cei de la Baia Mare să deschidă scorul și să conducă la cel mult 2 goluri diferență în minutul 3 (0-2), minutul 7 (1-3), minutul 15 (5-7), minutul 16 (6-8), minutul 17 (7-9), minutul 19 (8-10), ca în minutul 20 cei de la Dinamo să egaleze la 10 și să facă spectacol până la finalul reprizei, acolo unde au marcat în minutul 28 de 2 ori din propriul careu direct în poarta goală, prin Vladimir Cupara (15-13) și Dan Emil Racotea (16-13).  Primul mitan s-a încheiat 18-14, ultimul gol al reprizei fiind marcat de către croatul Luka Cindric, la primul meci din campionat după transferul de la Barcelona din această vară.

În repriza secunda, Minaur Baia Mare a început exact ca în prima repriză, reușind să se apropie la 2 goluri diferență, dar dinamoviștii au restabilit diferența de 4 goluri în minutul 38 și au reușit să înregistreze cea mai mare diferență de scor în minutul 49, atunci când conduceau cu 10 goluri avans, scor 29-19.

Venit în această vară de la Veszprém, portarul sârb de la Dinamo, Vladimir Cupara, a făcut show pe parcursul meciului, parând 3 mari ocazii a celor de la Minaur, dar și marcând 3 goluri, atunci când cei de la Baia Mare jucau în inferioritate numerică, sârbul aruncând mingea din propriul careu, la scorul de 15-13 (minutul 28), 28-19 (minutul 47), 29-19 (minutul 49).

MVP-ul partidei a fost Andrii Akimenko de la Dinamo, cel care a marcat 8 goluri, ultimul gol fiind marcat de la 7 metri, stabilind și scorul final, 35-27.

De la Minaur Baia Mare au ieșit în evidență Tudor Botea, marcator a 6 goluri, dar și portarul Anton Terekhov, ucraineanul parând 6 mari ocazii venite din partea dinamoviștilor.

În următoarea etapă, Dinamo București va evolua în deplasare pe 2 septembrie cu CSM Focșani, în timp ce Minaur Baia Mare va evolua acasă pe 3 septembrie contra celor de la Buzău.