Înfrângere dramatică pentru Dinamo București, câinii au fost învinși de liderul din Bundesliga.

Dinamo Fuchse Berlin 32 33

Dinamo București a fost învinsă de către Fuchse Berlin,  scor 32-33, în etapa a patra din grupele European League, având o atmosferă senzațională în Sala Polivalentă din complexul sportiv din Ștefan cel Mare.

Meciul a început cu Fuchse în atac, nemții au deschis scorul în minutul 1 prin Tim Freihofer.

Primul gol al dinamoviștilor a fost marcat în minutul 4, prin Stanislav Kasparek pentru scorul de 1-3.

Cea mai mare diferență de scor în prima repriză a fost de 4 goluri, în favoarea echipei din Berlin, între minutele 6 și 26. Fuchse a condus cu 1-5 ( gol Mijajlo Marsenic, minutul 6),  2-6 (gol Lasse Bredekjaer Andersson, minutul 7), 3-7 (gol Mathias Gidsel, minutul 8), 6-10 (gol Nils Lichtlein, minutul 13), 7-11 (gol Lasse Bredekjaer Andersson, minutul 14) , 8-12 (gol Mathias Gidsel, minutul 15), 11-15 (gol Lasse Bredekjaer Andersson, minutul 23), 12-16 (gol Matthes Langhoff, minutul 26).

Dinamo București a insistat pe final de repriză și a reușit să egaleze la 16 în minutul 29, prin Javier Gaminde Humet.

Fiind împinși de la spate de suporteri, dinamoviștii au reușit să conducă pentru prima dată în meci, la ultima fază din prima repriză, prin Ali Zein, scorul la pauză fiind 17-16.

În repriza secundă, dinamoviștii au condus autoritar minutul 41, câinii au condus la maxim 2 goluri, scor 18-16 (gol Andrii Akimenko, minutul 32), 19-17 (gol Lazar Kukic, minutul 34), 21-19 (gol Lazar Kukic, minutul 37), 22-20 (gol Andrii Akimenko, minutul 38), 23-21 (gol Miklos Rosta, minutul 40), 24-22 (gol Lazar Kukic, minutul 41).

În minutul 43, Fuchse a reușit să egaleze la 24 prin Mathias Gidsel, pornind turațiile pentru victoria care urma să vină în ultimul minut.

Golul victoriei pentru Fuchse a fost marcat în minutul 60, prin Mijajlo Marsenic, scor 31-33, ca Andrii Akimenko să stabilească scorul final la ultima fază din meci, scor 32-33.

MVP-ul partidei a fost Dejan Milosavljev, portarul sârb de la Fuchse a avut 22 intervenții salvatoare, victoria echipei din Berlin i se datorează în mare măsură portarului.

În atac la Dinamo București au ieșit în evidență Andrii Akimenko (7 goluri), Javier Humet (5 goluri), Ali Zein (5 goluri).

La Fuchse au ieșit în evidență Mathias Gidsel (9 goluri), Lasse Bredekjaer Andersson ( 7 goluri), Tim Freihofer (4 goluri).

În următoarea etapă, Dinamo va juca în deplasare la Izvidac pe 28 noiembrie 2023, în timp ce Fuchse va juca în deplasare la Chambery Savoie, tot pe 28 noiembrie 2023.

După 4 etape, Fuchse Berlin a câștigat grupa și a avansat în grupa G, în timp ce Dinamo se clasează pe locul 2 și încă mai are de luptat pentru obținerea locului 2.