bkg 1976 Nadia Comaneci fb

Minunea Nadia. România la Jocurile Olimpice moderne (3), perioada 1976-1988

Am vorbit în primul episod despre primele ediții ale Jocurilor Olimpice moderne (1896-1936) și despre primele medalii românești, iar în al doilea – despre anii în care sportivii noștri au început să-și facă apariția printre câștigători. 

Captura de ecran din 2021 07 09 la 09.24.35

Continuăm în cele ce urmează cu Jocurile în care echipa tricoloră a ajuns una de temut, începând cu ediția în care Nadia Comăneci a uimit lumea (1976), continuând cu Moscova 1980, apoi cu Los Angeles 1984, unde românii au spart boicotul rusesc, și încheind cu ultimele Jocuri la care am participat ca țară comunistă (1988).

MONTREAL 1976 – perfecțiunea Nadiei

La ediția a XXI-a a Jocurilor Olimpice au participat 166 de sportivi români la 11 sporturi. 

Au fost Jocurile Nadiei Comăneci, care a atins perfecțiunea, pentru prima oară la paralele, unde a primit întâia notă de 10 din istoria gimnasticii, punând în dificultate tabela de afișaj, care a arătat nota 1.00, pentru că nu era programată pentru 10.00!

Nadia a cucerit trei medalii de aur, la individual compus, bârnă și paralele inegale, una de argint, cu echipa, și una de bronz, la sol.

România a mai luat un titlu olimpic prin Vasile Dîba, la kaiac-canoe, proba de K1 – 500 metri, plus 9 medalii de argint și 14 de bronz, în ceea ce a fost cea mai prolifică ediție a JO de până atunci pentru țara noastră.

Medaliile României la JO de la Montreal (locul 5 în clasamentul general, din 92 țări participante)

4 Aur

– Nadia Comăneci – 3 (gimnastică artistică – individual compus, bârnă și paralele inegale)

– Vasile Dîba (Kaiac-canoe, K1 – 500 m)

9 Argint

  • Mircea Simion (box, categoria 81 kg).
  • Simion Cuțov (box, categoria 60 kg).
  • Echipa de gimnastică artistică (Nadia Comăneci, Mariana Constantin, Georgeta Gabor, Anca Gabriela Grigoraș, Gabriela Trușcă, Teodora Ungureanu).
  • Teodora Ungureanu (gimnastică – paralele inegale).
  • Echipa masculină de handbal – Ștefan Birtalan, Adrian Cosma, Cezar Drăgăniță, Alexandru Folker, Mircea Gabrovschi, Cristian Gațu, Roland Gunesch, Gabriel Kicsid, Ghiță Licu, Nicolae Munteanu, Cornel Penu, Werner Stockl, Constantin Tudosie, Radu Voina.
  • Gheorghe Danilov și Gheorghe Simionov (Kaiac-canoe, C2 – 1000 m).
  • Gheorghe Berceanu (lupte greco-romane, categoria 48 kg).
  • Nicu Gingă (lupte greco-romane, categoria 52 kg).
  • Ștefan Rusu (lupte greco-romane, categoria 68 kg).

14 Bronz

  • Gheorghe Megelea (atletism, aruncarea suliței).
  • Victor Zilberman (box, categoria semimijlocie – 67 kg).
  • Alec Năstac (box, categoria mijlocie – 75 kg).
  • Costică Dafinoiu (box, semigrea – 81 kg).
  • Felicia Afrasiloaie, Elena Giurcă, Elisabeta Lazăr, Maria Micșa, Ioana Tudoran (canotaj, 4 vâsle cu cârmaci – 4x+)
  • Teodora Ungureanu (gimnastica artistică – bârnă)
  • Dan Grecu (gimnastică artistică – inele)
  • Nadia Comăneci (gimnastică artistică – sol)
  • Vasile Dîba (kaiac-canoe, K1 – 500 m)
  • Policarp Malihin și Larion Serghei (kaiac-canoe, K2 – 500 m)
  • Roman Codreanu (lupte greco-romane, categoria +100 kg)
  • Ladislau Simion (lupte libere, +100 kg)
  • Stelică Marcov (lupte libere, 90 kg)
  • Dan Irimciuc, Corneliu Marin, Marin Mustață, Alexandru Nilca, Ioan Pop (scrimă, sabie – echipe).

Această ediție a fost boicotată de 22 de țări africane, fără Senegal și Coasta de Fildeș, în semn de protest pentru prezența echipei de rugby a Noii Zeelande la o competiție în Africa de Sud, unde politica de apartheid era în vigoare. Apartheidul este un sistem social, politic și economic rasist, impus de guvernele minorității albe din Africa de Sud de-a lungul secolului XX, care prevedea segregarea raselor. Cetățenilor de culoare li se interzicea, printre altele, dreptul la vot și libera circulație.

MOSCOVA 1980 – boicotul Statelor Unite, 6 medalii de aur pentru România

Statele Unite ale Americii au boicotat primele Jocuri organizate de o țară socialistă, Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste (URSS), ca semn de protest pentru invadarea de către sovietici a Afganistanului. Alte 65 de state au marșat la decizia SUA, dar unele au permis sportivilor să-și decidă singuri participarea.

România a trimis 239 de sportivi, la 18 sporturi, și a câștigat 25 de medalii, clasându-se pe locul 6 în clasamentul pe națiuni.

Nadia Comăneci a obținut două titluri olimpice, la bârnă și sol, dar, la individual compus, a fost dezavantajată de arbitre, care au deliberat aproape jumătate de oră, pentru a o clasa după reprezentanta gazdelor, Elena Davîdova. Regretatul Cristian Țopescu, aflat atunci la microfonul Televiziunii Române, a protestat prin discursul său la adresa mascaradei făcute de organizatori. 

Medaliile obținute de sportivii români la ediția a XXII-a a Jocurilor Olimpice

6 Aur

  • Nadia Comăneci – 2 (gimnastică artistică – bârnă și sol).
  • SandaToma (canotaj, simplu vâsle – 1x).
  • Ivan Patzaichin (kaiac-canoe, C2 – 1000 m).
  • Ștefan Rusu (lupte greco-romane, categoria 68 kg).
  • Corneliu Ion (tir sportiv, pistol viteză – 25 m).
Captura de ecran din 2021 07 13 la 19.28.08

6 Argint

  • Nadia Comăneci, Rodica Dunca, Emilia Eberle, Cristina Grigoraș, Melita Ruhn, Dumitrița Turner (gimnastică artistică – echipe).
  • Nadia Comăneci (gimnastică artistică – individual compus).
  • Emilia Eberle ((gimnastică artistică – paralele inegale).
  • Petrea Căpuștă și Ivan Patzaichin (kaiac-canoe, C2 – 500 m).
  • Vasile Dîba, Nicușor Eșanu, Ion Geantă, Mihai Zafiu (kaiac-canoe, K4 – 1000 m).
  • Constantin Alexandru (lupte greco-romane, categoria 48 kg).

13 Bronz

  • Dumitru Cipere (box, categoria cocoș – 54 kg).
  • Valentin Silaghi ((box, categoria mijlocie – 75 kg).
  • Olga Homeghi, Valeria Răcilă (canotaj, dublu vâsle – 2x).
  • Angelica Aposteanu, Rodica Arba-Pușcatu, Elena Bondar, Florica Bucur, Maria Constantinescu, Elena Dobrițoiu, Rodica Frîntu, Ana Iliuță, Marlena Zagoni (canotaj, opt rame cu cârmaci – 8+).
  • Melita Ruhn – 2 (gimnastică artistică – paralele inegale și sărituri).
  • Echipa masculină de handbal – Ștefan Birtalan, Iosif Boroș, Adrian Cosma, Cezar Drăgăniță, Marian Dumitru, Cornel Durău, Alexandru Folker, Claudiu Ionescu, Nicolae Munteanu, Vasile Stîngă, Lucian Vasilache, Neculai Vasilca, Radu Voina, Maricel Voinea. 
  • Ion Bîrlădeanu (kaiac-canoe, K1 – 1000 m).
  • Vasile Dîba (kaiac-canoe, K1 – 500 m).
  • Vasile Andrei (lupte greco-romane, categoria 100 kg).
  • Petre Dicu (lupte libere, 90 kg).
  • Echipa masculină de volei – Marius Căta Chițiga, Corneliu Chifu, Laurențiu Dumănoiu, Gunther Enescu, Dan Gîrleanu, Sorin Macavei, Viorel Manole, Florin Mina, Corneliu Oros, Neculae Pop, Constantin Sterea, Nicu Stoian.
  • Anghelache Donescu, Petre Roșca și Dumitru Velicu (călărie, dresaj – echipe)

Au fost 5179 de sportivi în competiție din 80 de țări, care au concurat la 80 de sporturi.

S-a dat nota 10, în premieră, și în competiția băieților: rusul Alexander Ditiatin, la cal cu mânere, acest sportiv obținând nu mai puțin de 8 medalii – 3 de aur, 4 de argint și una de bronz!

LOS ANGELES 1984 – România, locul 2 în clasamentul pe medalii!

Ca răspuns la boicotul SUA din urmă cu 4 ani, URSS a refuzat și ea să participe la ediția americană a Jocurilor. Cuba și 14 țări est-europene au fost solidare cu gigantul sovietic. Doar România și Iuguslavia, din blocul comunist, au hotărât să meargă la Los Angeles. Iar tricolorii au realizat performanțe uriașe: locul 2 în clasamentul pe națiuni, cu 53 de medalii cucerite, dintre care 20 de aur!

Sportivii români au fost aplaudați la scenă deschisă de publicul american, ca semn al respectului pentru curajul țării noastre de a înfrunta protectoarea URSS.

Vedeta delegației României, dar și a întregii competiții, a fost gimnasta Ecaterina Szabo, cu 4 medalii de aur și una de argint!

Medaliile cucerite de români la Los Angeles

20 Aur

  • Maricica Puică (atletism, 3000 m).
  • Doina Melinte (atletism, 800 m).
  • Anișoara Cușmir (atletism, săritura în lungime).
  • Petru Iosub și Valer Toma (canotaj, doi rame masculin – 2-).
  • Rodica Arba-Pușcatu și Elena Horvat (canotaj, doi rame feminin – 2-).
  • Elisabeta Lipă și Marioara Popescu (canotaj, dublu vâsle feminin – 2x).
  • Chira Apostol, Maria Fricioiu, Olga Homeghi, Viorica Ioja și Florica Lavric (canotaj, patru rame cu cârmaci – 4+).
  • Ioana Badea, Sofia Corban, Ecaterina Oancia, Anișoara Sorohan, Titie Maricica Țăran (canotaj, patru vâsle cu cârmaci – 4x+).
  • Valeria Răcilă (canotaj, simplu vâsle – 1x).
  • Simona Păucă și Ecaterina Szabo (gimnastică artistică – bârnă).
Captura de ecran din 2021 07 13 la 19.29.58
  • Lavinia Agache, Laura Cutina, Cristina Elena Grigoraș, Simona Păucă, Mihaela Stănuleț și Ecaterina Szabo, gimnastică artistică – echipe.
  • Ecaterina Szabo – 2 (gimnastică artistică – sărituri și sol).
  • Petre Becheru (haltere, categoria 82,5 kg).
  • Nicu Vlad (haltere, categoria 90 kg).
  • Ivan Patzaichin și Toma Simionov (kaiac-canoe, C2 – 1000 m).
  • Agafia Constantin, Tecla Marinescu, Nastasia Nichitov, Maria Ștefan (kaiac-canoe, K4 – 500 m).
  • Vasile Andrei (lupte greco-romane, categoria 100 kg).
  • Ion Draica (lupte greco-romane, 82 kg).

16 Argint

  • Doina Melinte (atletism1500 m).
  • Mihaela Loghin (atletism, aruncarea greutății).
  • Vali Ionescu (atletism, săritura în lungime).
  • Dimitrie Popescu, Dumitru Răducanu și Vasile Tomoiagă (canotaj, doi rame cu cârmaci – 2+).
  • Mihaela Armășescu, Doina Bălan, Adriana Bazon, Camelia Diaconescu, Viorica Ioja, Aneta Mihaly, Aurora Pleșca, Lucia Săuca, Marioara Trașcă (canotaj, opt rame cu carmaci – 8+).
  • Ecaterina Szabo (gimnastică artistică, individual compus).
  • Vasile Groapă (haltere, categoria 100 kg).
  • Ștefan Tașnadi ((haltere, categoria 110 kg).
  • Gelu Radu (haltere, categoria 60 kg).
  • Andrei Socaci (haltere, categoria 67,5 kg).
  • Petre Dumitru (haltere, categoria 90 kg).
  • Ivan Patzaichin și Toma Simionov (kaiac-canoe, C2 – 500 m).
  • Ilie Matei (lupte greco-romane, categoria 90 kg).
  • Aurora Dan, Marcela Moldovan, Rozalia Oros, Elisabeta Tufan, Monica Weber (scrimă, floretă – echipe).
  • Corneliu Ion (tir sportiv, 25 m – pistol viteză).
  • Doina Stăiculescu (gimnastică ritmică – individual compus).

17 Bronz

  • Maricica Puică (atletism1500 m).
  • Cristeana Cojocaru (atletism, 400 m garduri).
  • Fița Lovin (atletism, 800 m).
  • Florența Crăciunescu (atletism, aruncarea discului).
  • Mircea Fulger (box, categoria semiușoară – 63,5 kg).
  • Simona Păucă (gimnastică artistică – individual compus).
  • Lavinia Agache (gimnastică artistică – sărituri).
  • Dragomir Cioroslan (haltere, categoria 75 kg).
  • Echipa masculină de handbal -Mircea Bedivan, Dumitru Berbece, Iosif Boroș, Alexandru Buligan, Gheorghe Covaciu, Marian Dumitru, Cornel Durău, Alexandru Folker, Nicolae Munteanu, Vasile Oprea, Adrian Simion, Vasile Stângă, Neculai Vasilca, Maricel Voinea.
  • Mircea Frățică (judo, categoria 78 kg).
  • Mihai Cioc (judo, categoria open).
  • Costică Olaru (kaiac-canoe, C1 – 500 m).
  • Ștefan Rusu (lupte greco-romane, categoria 74 kg).
  • Victor Dolipschi (lupte libere, categoria +100 kg).
  • Vasile Pușcașu (lupte libere, categoria 100 kg).
  • Aneta Pătrășcoiu (înot, 200 m spate)..
  • Alexandru Chiculiță, Corneliu Marin, Marin Mustață, Ioan Pop, Vilmos Szabo (scrimă, sabie – echipe).

Au fost primele Jocuri desfășurate fără sprijinul guvernului țării organizatoare, banii venind din publicitate.

SEUL 1988 

Și la această ediție am avut parte de boicoturi: Coreea de Nord, care voia să fie co-organizatoare, și Cuba nu au participat.

Țara noastră a trimis doar 62 de sportivi, la 10 sporturi, și a cucerit 24 de medalii – mai puțin de jumătate decât la ediția precedentă.

Medaliile obținute de România la Seul (locul 9 în clasamentul pe națiuni)

7 Aur

  • Paula Ivan (atletism, 1500 m).
Captura de ecran din 2021 07 13 la 19.32.30
  • Rodica Arba-Pușcatu și Olga Homeghi (canotaj, doi rame – 2-).
  • Daniela Silivaș – 3 (gimnastică artistică, bârnă, paralele inegale și sol).
  • Vasile Pușcașu (lupte libere, categoria 100 kg).
  • Sorin Babii (tir sportiv, 50 m – pistol).

11 Argint

  • Paula Ivan (atletism3000 m).
  • Daniel Dumitrescu (box, categoria pană – 57 kg).
  • Dănuț Dobre și Dragoș Neagu (canotaj, doi rame – 2-).
  • Veronica Cochela și Elisabeta Lipă (canotaj, dublu vâsle – 2x).
  • Herta Anitas, Rodica Arba-Pușcatu, Mihaela Armășescu, Doina Bălan, Adriana Bazon, Olga Homeghi, Veronica Necula, Ecaterina Oancia, Marioara Trașcă (canotaj, opt rame cu cârmaci – 8+).
  • Ladislau Lovrenschi, Dimitrie Popescu, Valentin Robu, Ioan Snep, Vasile Tomoiagă (canotaj, patru rame cu cârmaci – 4+).
  • Aurelia Dobre, Eugenia Golea, Celestina Ștefania Popa, Gabriela Potorac, Daniela Silivaș, Camelia Voinea (gimnastică artistică – echipe).
  • Daniela Silivaș (gimnastică artistică – individual compus).
  • Gabriela Potorac (gimnastică artistică – sărituri).
  • Nicu Vlad (haltere, categoria 100 kg).
  • Noemi Lung (înot, 400 m mixt).

6 Bronz

  • Herta Anitas, Doina Bălan, Veronica Necula, Ecaterina Oancia, Marioara Trașcă (canotaj, patru rame cu carmaci – 4+).
  • Anișoara Bălan, Veronica Cogeanu, Elisabeta Lipă, Anișoara Sorohan (canotaj, patru vâsle – 4x).
  • Marius Gherman (gimnastică artistică, bară fixă).
  • Gabriela Potorac (gimnastică artistică, bârnă).
  • Daniela Silivaș (gimnastică artistică, sărituri).
  • Noemi Lung (înot, 200 m mixt).

A fost prima ediție în care calculatoarele au pus stăpânire pe Jocuri. 

Sunt câteva recorduri importante care s-au stabilit la Seul 1988: 

  1. Scrimera suedeză Kerstin Palm a devenit prima sportivă care a participat la 7 ediții ale JO!
  2. Înotătoarea Kristin Otto (RDG) a câștigat 6 medalii de aur la 3 stiluri diferite (liber, spate și fluture) și a realizat 4 recorduri mondiale!
  3. Ciclista est-germană Christa Luding-Rothenburger a cucerit medalia de argint la această ediție a JO de vară, după ce câștigase în același an un „aur” și un „argint” la Jocurile Olimpice de iarnă de la Calgary, la patinaj viteză! Este singura sportivă din istorie medaliată în același an și la JO de vară, și la JO de iarnă!

În episodul 4 al serialului nostru, vom reaminti performanțele sportivilor români la Jocurile Olimpice de vară de după Revoluția din 1989 – Barcelona 1992, Atlanta 1996, Sydney 2000, Atena 2004, Beijing 2008, Londra 2012 și Rio 2016. 

Sursa: cosr.ro