canotaj

Echipa olimpică a României la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2021: canotajul, la putere!

România va fi reprezentată la Jocurile Olimpice de la Tokyo (23 iulie – 8 august) de 101 sportivi, implicați în 17 discipline, cei mai mulți fiind de la canotaj, unde și avem speranțe la medalii. Marea absentă din delegația țării noastre este Simona Halep, care s-a retras din cauza problemelor de sănătate. Canotoarea Mădălina Bereș și înotătorul Robert Glință vor purta drapelul tricolor la ceremonia de deschidere.

canotaj

Iată care este „echipa olimpică” a țării noastre.

ATLETISM

Florentina Costina Iusco (săritură în lungime) – născută la Deva pe 8 aprilie 1996, a terminat pe locul 4 proba de săritură în lungime la Jocurile Europene de la Minsk 2019.

Claudia Mihaela Bobocea (1.500 m) – născută la București pe 11 iunie 1992, a participat la proba de 800 m la JO de la Rio.

Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului) – născută la Roman pe 1 iunie 1990, a participat la JO de la Beijing (2008) și la JO de la Londra (2012). A cucerit 6 medalii de aur la Campionate Mondiale și Europene de tineret. 

Andrea Miklos (400 m) – născută la Cluj-Napoca pe 17 aprilie 1999. A participat la JO de la Rio 2016 (ștafetă 4×400) și a terminat pe primul loc la Festivalul Olimpic al Tineretului European 2015 (400 m).

Alina Rotaru (săritura în lungime) – născută la București pe 5 iunie 1993. A participat la JO de la Rio 2016 și a terminat pe 2 la Jocurile Olimpice de Tineret Singapore 2010 și la Festivalul Olimpic al Tineretului European Tampere 2009. 

Daniela Stanciu (săritura în înălțime) – născută la Buftea pe 15 octombrie 1987, debutează la JO.

Marius Iulian Cocioran (50 km marș) – născut la Reșița pe 10 iulie 1983, a participat la JO de la Londra (2012) și la JO de la Rio 2016. 

Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului) – născut pe 3 noiembrie 1995, a terminat pe locul 4 la Campionatele Mondiale Doha 2019.

disc

Alexandru Mihăiță Novac (aruncarea suliței) – născut la Adjud pe 24 martie 1997, a terminat pe locul 2 în proba de aruncarea suliței la Jocuri Olimpice de Tineret Nanjing 2014.

Andrei Rareș Toader (aruncarea greutății) – născut la Rm. Vâlcea pe 26 mai 1997, are în palmares două locuri 2 la Jocuri Olimpice de Tineret Nanjing 2014 și la Festivalul Olimpic al Tineretului European Utrecht 2013. De asemenea, a terminat pe locul 3 la Festivalul Olimpic al Tineretului European Utrecht 2013 în proba de aruncarea discului.

BOX

Maria Claudia Nechita (cat. 57 kg) – născută la Câmpulung Muscel pe 15 august 1993, a obținut locul 5 la Jocurile Europene de la Minsk 2019 (la categoria 51 kg).

Cosmin Petre Gîrleanu (cat. 52 kg) – născut la Hunedoara pe 3 iunie 1999, a fost pe 5 la Jocurile Europene de la Minsk 2019 (la categoria 49 kg).

CANOTAJ

Având în componență 36 de sportivi, canotajul este disciplina sportivă cel mai bine reprezentată în echipa olimpică a României. Până în prezent, canotoarele au adus 17 medalii de aur, 6 de argint și 7 bronz de la Jocurile Olimpice, în timp ce canotorii au cucerit 2 medalii de aur, 4 de argint și 2 de bronz.

Opt rame cu cârmaci masculin (8+): Alexandru Chioseaua, Florin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Bejan, Vlad Aicoboae, Constantin Adam, Florin Nicolae Arteni Fîntînariu, Ciprian Huc, Adrian Munteanu.

Opt rame cu cârmaci feminin (8+): Maria Rusu, Viviana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea.

Patru rame fără cârmaci masculin (4-): Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Ştefan Berariu, Cosmin Pascari.

Patru rame fără cârmaci feminin (4-): Mădălina Hegheş, Roxana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu.

Dublu rame feminin (2-): Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi.

Dublu rame masculin (2-): Marius Cozmiuc, Ciprian Tudosă.

Dublu vâsle categorie uşoară feminin (L2x): Ionela Cozmiuc, Gianina Beleagă.

Dublu vâsle feminin (2x): Nicoleta Bodnar, Simona Radiş.

Dublu vâsle masculin (2x): Ioan Prundeanu, Marian Florian Enache.

CICLISM

Vlad Dascălu – născut la Fălticeni pe 17 decembrie 1997, debutează la Jocurile Olimpice.

Eduard Michael Grosu – născut la Zărnești pe 4 septembrie 1992, a obținut cel mai bun rezultat la Jocurile Europene de la Minsk 2019 (locul 25, proba de contratimp).

FOTBAL

fotbal

Naționala olimpică de fotbal, antrenată de Mirel Rădoi, a obținut calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo prin accederea în semifinalele Euro U21 2019, sub comandă aceluiași antrenor. Echipa este schimbată substanțial față de acea campanie, lipsind jucători importanți precum Ianis Hagi sau George Pușcaș. În acest an, naționala de tineret a participat la turneul final al Euro U21, dar nu a mai trecut de faza grupelor. Iată componența lotului:

Portari: Marian Aioani, Mihai Popa, Ştefan Târnovanu;

Fundași: Radu Boboc, Andrei Chindriş, Virgil Ghiţă, Andrei Raţiu, Florin Ştefan, Alexandru Paşcanu, Ricardo Grigore;

Mijlocași: Tudor Băluţă, Mihai Dobre, Ion Gheorghe, Marius Marin, Dragoş Nedelcu, Eduard Florescu, Antonio Sefer, Andrei Ciobanu, Marco Dulca;

Atacanți: Andrei Sîntean, George Ganea, Valentin Gheorghe;

GIMNASTICĂ ARTISTICĂ

Maria Luisa Holbură (individual compus) – născută la Constanța în anul 2000.

Larisa Andreea Iordache (individual compus) – născută la București pe 19 iunie 1996, a participat la JO de la Londra 2012, la bârnă, echipe (medalie de bronz) și individual compus. A cucerit 10 medalii de aur, 12 medalii de argint și 4 medalii de argint la Campionatele Mondiale și Europene.

Marian Drăgulescu (sărituri) – născut la București pe 18 decembrie 1980, este Maestru Emerit al Sportului. Până în prezent, a participat la patru ediții ale Jocurilor Olimpice: Sydney 2000, Atena 2004 (medalie de argint la sol și medalie de bronz la sărituri), Beijing 2008 și Rio 2016. Are 18 medalii de aur, 8 medalii de argint și 2 de bronz la Campionate Mondiale și Europene.

dragulescu

JUDO

Andreea Ștefania Chițu (cat. 52 kg) – născută la Bolintin Vale pe 17 mai 1988, a mai participat la JO de la Londra 2012 și de la Rio 2016. În palmares are 3 medalii de aur, 5 medalii de argint și 3 medalii de bronz la Campionate Mondiale și Europene.

Alexandru Constantin Raicu (cat. 73 kg) – născut pe Pitești pe 20 decembrie 1996, debutează la Jocurile Olimpice.

Vlăduț George Simionescu (cat. +100 kg) – născut la Iași pe 30 aprilie 1990, a ajuns în „optimi” la JO Londra 2012, categoria +100 kg. A mai cucerit medalia de argint la Campionate Europene U23 Tyumen, Rusia 2011, și medalia de bronz la Campionate Europene U23 Erevan, Armenia 2009, la aceeași categorie.

KAIAK-CANOE

Cătălin Chirilă (C2 – 1.000 m) – născut la Tulcea pe 11 mai 1998, a cucerit medalia de aur la Jocuri Europene Minsk 2019 și medalia de bronz la Campionatele Europene Poznan, Polonia 2021. 

Victor Mihalachi (C2 – 1.000 m) – născut la Mirnoe pe 24 februarie 1989, a participat la JO Londra 2012. A cucerit 10 medalii de aur, 3 de argint și 5 de bronz la Campionate Mondiale și Europene.

LUPTE

Andreea Beatrice Ana (cat. 53 kg) – născută la Mangalia pe 14 noiembrie 2000, debutează la Jocurile Olimpice.

Kriszta Tunde Incze (cat 62 kg) – născută la Sf. Gheorghe (Covasna) pe 15 mai 1996, are în palmarest o medalie de argint la Campionatele Europene București 2019 (libere, 65 kg) și două medalii de bronz la Jocurile Europene Minsk 2019 (libere, 62 kg) și la Campionatele Europene Varșovia, Polonia 2021 (libere, 65 kg).

Emilia Alina Vuc (cat. 50 kg) – născută la Reșița pe 4 octombrie 1993, s-a calificat în „optimi” la JO Rio 2016. A câștigat 4 medalii de argint și una de bronz la Campionate Mondiale și Europene.

Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg) – născut la Botoșani pe 3 februarie 1990, a mai participat la JO Londra (greco-romane, 96 kg) și la JO Rio 2016 (greco-romane, 98 kg). Are în palmares o medalie de aur , una de argint și două de bronz la Campionate Mondiale și Europene.

Albert Saritov (cat. 97 kg) – născut la Khasavyurt (Rusia) pe 8 iulie 1985, a fost medaliat cu bronz la JO Rio 2016 (libere, 97 kg). A mai cucerit medalia de argint la Campionatele Europene Roma, Italia 2020 (libere, 97 kg) și medalia de bronz la Campionatele Mondiale Istanbul, Turcia 2011 (libere, 84 kg).

ÎNOT

Captura de ecran din 2021 07 21 la 09.25.23

Bianca Andreea Costea – născută la Galați pe 26 ianuarie 2005. Are în palmares o medalie de aur la Festivalul Olimpic al Tineretului European Baku 2019 (50 m liber).

Robert Andrei Glință (100 m spate) – născut la Pitești pe 18 aprilie 1997, a participat la JO Rio 2016. Are în palmares două medalii de aur, două de argint și una de bronz la Campionate Mondiale și Europene.

Daniel Cristian Martin (100 m spate) – născut la București pe 5 octombrie 2000. A câștigat „argintul” la Jocurile Olimpice de Tineret Buenos Aires 2018 și „bronzul” la Festivalul Olimpic al Tineretului European Tbilisi 2015. 

David Popovici (100 m liber) – născut la București pe 15 septembrie 2004, a câștigat o medalie de aur și două de argint la Festivalul Olimpic al Tineretului European Baku. De asemenea, a cucerit trei medalii de aur și una de argint la Europeanul de juniori de la Roma, din acest an, doborând trei recorduri mondiale de juniori.

SCRIMĂ

Ana Maria Popescu (spadă) – născută la București pe 26 noiembrie 1984, a participat până acum la patru ediții ale Jocurilor Olimpice: Atena 2004, Beijing 2008 (argint la spadă individual), Londra 2012 și Rio 2016 (aur la spadă echipe). În carieră, a mai cucerit 14 medalii de aur, 7 de argint și 6 de bronz la Campionate Mondiale și Europene.

Iulian Robert Teodosiu (sabie) – născut la Slobozia pe 30 septembrie 1994, a cucerit o medalie de argint și una de bronz la Campionate Mondiale, plus una de bronz la Campionate Europene.

TENIS

Monica Niculescu (dublu feminin) – născută la Slatina pe 25 septembrie 1987, a participat la JO Rio 2016. Este locul 58 WTA la dublu.

Ioana Raluca Olaru (dublu feminin) – născută la București pe 3 martie 1989, debutează la Jocuri. Este locul 40 WTA la dublu.

Mihaela Buzărnescu (simplu) – născută pe 4 mai 1988, debutantă la JO. Este pe locul 135 mondial la simplu.

TENIS DE MASĂ

Daniela Dodean Monteiro (simplu) – născută la Arad pe 13 ianuarie 1988, a mai participat la Jocurile Olimpice de la Beijing 2008, Londra 2012 și Rio 2016. Are în palmares 6 medalii de aur, 6 de argint și 3 de bronz la Campionate Europene.

Elizabeta Samara (simplu) – născută la Constanța pe 15 aprilie 1989, a mai participat la Jocurile Olimpice de la Beijing 2008, Londra 2012 și Rio 2016. Are în palmares 7 medalii de aur, 6 de argint și 5 de bronz la Campionate Europene.

Bernadette Cynthia Szocs (simplu, dublu mixt) – născută la Tg. Mureș pe 5 martie 1995, a cucerit două medalii de aur, 5 de argint și două de bronz la Campionate Europene.

Ovidiu George Ionescu (simplu, dublu mixt) – născut la Constanța pe 28 iunie 1989, a câștigat până acum o medalie de aur, 3 medalii de argint și 2 medalii de bronz la Campionate Europene.

Irina Ciobanu (rezervă) – născută la Slatina pe 5 august 1995, a cucerit aurul pe echipe la Campionatele Europene Luxemburg 2017 și la Campionatele Europene Nantes, Franța 2019.

TIR SPORTIV

Laura Georgeta Ilie (10 m puşcă aer comprimat) – născută la București pe 30 aprilie 1993. Are în palmarest 4 medalii de aur și una de bronz la Campionate Europene.

TIR CU ARCUL

Mădălina Ștefania Amăistroaie – născută la Suceava pe 9 decembrie 2002, debutează la Jocurile Olimpice.

TRIATLON

Felix Pierre Duchampt – născut la Clermont (Franța) pe 5 septembrie 1989, debutează la Jocurile Olimpice.

BASCHET 3×3

Echipa feminină de baschet 3×3 a României intră în competiția de la Tokyo de pe locul al patrulea în clasamentul Federației Internaționale de Baschet. „Tricolorele” au în palmares o medalie de argint la Campionatul European din 2016, turneu găzduit de București. Iată componența lotului: Claudia Monica Cuic, Gabriela Mărginean, Ancuța Cioleta Stoenescu, Sonia Ursu.

Succes, tricolori! Să avem parte de medalii!

Fotografii: cosr.ro